
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.38 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 10 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.56 W |
| Power Dissipation | 1.56 W |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 250 V |
| Transition Frequency | 10 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 250 V |
| Max Breakdown Voltage | 250 V |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 350 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 30 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
Stock: 1322
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59520
Ext.Price$0.59520
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59520 | $0.59520 |
| 10 | $0.47866 | $4.78660 |
| 25 | $0.43824 | $10.95600 |
| 50 | $0.40123 | $20.06150 |
| 100 | $0.36734 | $36.73400 |
| 300 | $0.35010 | $105.03000 |
| 500 | $0.33368 | $166.84000 |
| 1000 | $0.31525 | $315.25000 |
